Emocionálna inteligencia: schopnosť lídrov

Čo je to emocionálna inteligencia?

Emocionálna inteligencia je schopnosť uvedomovať si svoje emócie, ovládať ich a vyjadrovať ich, ako aj rozumne a empaticky riešiť medziľudské vzťahy. Je to kľúčová vodcovská schopnosť, ktorá je potrebná na to, aby ste boli efektívnym lídrom. Zahŕňa sebauvedomenie (poznanie svojich osobnostných čŕt, zvykov, emócií), sebareguláciu (ovládanie alebo presmerovanie impulzívnych reakcií a konanie v súlade s osobnými hodnotami namiesto reagovania s cieľom upokojiť alebo zapôsobiť na ostatných), motiváciu (vytrvalosť, práca na dlhodobých cieľoch), empatiu (chápanie pocitov druhých a vnímavosť voči ich potrebám) a sociálne zručnosti (harmonická interakcia s ostatnými). Cieľom EI je pomôcť lídrom rozpoznať vlastné emócie, emócie svojich zamestnancov a aktuálny emocionálny stav členov tímu. Lídri, ktorí dokážu inteligentne a produktívne riadiť svoje emócie bez toho, aby stratili kontakt s realitou, sú oveľa efektívnejší ako tí, ktorí majú obmedzenú emocionálnu inteligenciu.

Ak chcete byť úspešným lídrom, musíte vedieť, ako efektívne využívať emócie a reagovať na ne. Vedenie je pre podnik dôležité, ale bez schopnosti zvládať emócie v sebe bude ťažké udržať tých, ktorých vediete, na uzde a sústrediť sa. Nemôžete svoje emócie jednoducho ignorovať, ani sa im vyhýbať – musíte akceptovať, že emócie sú súčasťou vášho života, a používať ich ako nástroje pri práci na tom, aby ste boli vynikajúcim lídrom.

Ako z vás emocionálna inteligencia môže urobiť lepšieho lídra:

  1. Budete schopní efektívnejšie zvládať svoje vlastné emócie – pomôže vám to zachovať si chladnú hlavu pri riešení náročných situácií a tiež vám to umožní vyhnúť sa unáhleným rozhodnutiam, keď ste v strese. Umožní vám to tiež prevziať zodpovednosť za svoje činy, ak sa niečo nepodarí, namiesto toho, aby ste obviňovali iných alebo sa ľahko vzdávali.
  2. Budete schopní efektívnejšie zvládať emócie iných ľudí – je to dôležité, pretože ak je niekto rozrušený alebo nahnevaný, nemusí byť schopný myslieť dostatočne jasne na to, aby dokázal urobiť správne rozhodnutia o tom, čo treba urobiť ďalej.
  3. Budete lepšie rozumieť tomu, prečo sa ľudia správajú tak, ako sa správajú
  4. Budete schopní efektívnejšie zapájať druhých
  5. Budete schopní účinnejšie ovplyvňovať ostatných

Čo je teda potrebné na rozvoj emocionálnej inteligencie u lídrov? Spísali sme pre vás 8 tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

  1. Trénujte empatiu – empatia je schopnosť porozumieť pocitom druhých, čo nám pomáha efektívne s nimi komunikovať. Tréning empatie zahŕňa pomoc ľuďom pochopiť, ako myslia a cítia iní ľudia, aby mohli pri interakcii s nimi vhodne reagovať. Možno to dosiahnuť hraním rolí v rôznych situáciách s inými ľuďmi alebo pozorovaním reálnych scenárov, do ktorých sú zapojení iní ľudia (napr. pri sledovaní televízie).
  2. Uvedomte si svoje vlastné silné a slabé stránky
  3. Každý deň si precvičujte sebauvedomenie – uvedomovanie si vlastných emócií nám umožňuje lepšie rozpoznať zmeny nálady, aby sme mohli konať skôr, ako sa nám veci vymknú spod kontroly.
  4. Hľadajte príležitosti na rozvíjanie svojich zručností
  5. Učte sa z úspechov a neúspechov iných ľudí
  6. Zistite, čo vás osobne a profesionálne motivuje
  7. Požiadajte ostatných o spätnú väzbu (a počúvajte, keď príde)
  8. Venujte pozornosť tomu, keď je niekto kvôli niečomu nahnevaný alebo rozrušený; neodmietajte jeho pocity ako nedôležité alebo iracionálne.

Steve Jobs bol jedným z najúspešnejších lídrov na svete. V júli 2011 ho časopis Fortune označil za najobdivovanejšieho generálneho riaditeľa v Amerike a druhého najväčšieho lídra na svete (čo je jedinečné ocenenie) a Harvard Business Review ho označil za svojho najlepšieho generálneho riaditeľa. Ťažko však povedať, že bol dobrým lídrom pomocou EI. Bol jeho štýl práce obľúbený u ostatných? Áno, niektorí ľudia milovali jeho štýl vedenia, ale iní ho považovali za príliš panovačného a ponižujúceho. . . . . . . Tak prečo o ňom stále hovoríme? Niet pochýb, že súčasťou školení lídrov je rozvoj emocionálnej inteligencie, ale dôležité sú aj ďalšie faktory, ako je stanovovanie cieľov, delegovanie, spätná väzba a zodpovednosť, aby sa vytvoril úplnejší základ pre efektívne prístupy k úspechu. Pointa celého je, že emocionálna inteligencia je jednou z najdôležitejších zručností, ale nie jedinou, ktoré môže líder rozvíjať. Lídri v prvej línii, ktorí majú vysokú emocionálnu inteligenciu, dokážu lepšie budovať dôveru u svojich zamestnancov, čo vedie k väčšej angažovanosti, vyššej produktivite a nižšej fluktuácii. Takisto lepšie zvládajú konflikty, keď sa vyskytnú, čo pomáha zabrániť tomu, aby tieto konflikty prerástli do veľkých problémov tímu alebo organizácie.

Prajeme vám veľa šťastia!

Mgr. Bianka Tóthová, Online Marketing Specialist

Pridajte Komentár

Solverwp- WordPress Theme and Plugin