Tipy, čo robiť a čo nerobiť na pohovore!

Keď nám zazvoní telefón a na druhej strane sa ozve personalista, jednoducho vieme, že sme na dobrej ceste. Podľa všetkého náš životopis zaujal natoľko, aby nás zavolali na pohovor. Avšak školenia v odbore, dobré referencie a prax nestačí. Musíte sa vedieť predať!

Tipy, čo robiť a čo nerobiť na pohovore:

1. Nenechajte nič na náhodu!

Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď niekto na pracovnom pohovore nevie, aký je profil spoločnosti, a na akú pozíciu sa hlási. Pred osobným stretnutím si určite vyhľadajte webovú stránku spoločnosti, nájdite ich na LinkedIne, Facebooku alebo na Instagrame. Snažte sa zistiť čo najviac informácii o firme. Je dôležité vedieť, aké služby alebo produkty firma ponúka, vďaka týmto informáciám si budete vedieť pripraviť životopis kvalitnejšie.  

2. Všetko závisí od nás!

Počas hľadania práce je ľahké na papieri vyzdvihnúť naše kvality, schopnosti a iné zručnosti – väčšou výzvou je, keď sa musíme odprezentovať ústne. Okrem toho musíme dokázať, že všetko v našom životopise je pravda. Ľudia so zdravým sebavedomím s tým nebudú mať problém. Koniec koncov na pohovor treba ísť s presvedčením, že sa to podarí.

3. Pripravte sa na otázky.

Na pracovnom pohovore dostanete otázky, na ktoré si vopred pripravte odpovede. Najväčšia chyba, ktorú robia často ľudia je, že ich odpovede sú úplne odlišné od ich osobnosti. Snažte sa byť pripravení, ale aj autentickí. Vaše odpovede majú byť o vás. Ak vás pri pohovore pristihnú, že ste v životopise klamali, bude to zrejme znamenať okamžitú stopku. To, čo máte v životopise napísane, to by ste mali vedieť odprezentovať aj ústne. Personalista si tieto informácie bude overovať.

4. Urobte všetko pre to, aby ste urobili pozitívny prvý dojem!

Tepláky a kraťasy naozaj nechajte radšej doma. Naše oblečenie by malo byť vhodné pre danú príležitosť. Jednoduchý, dobre upravený vzhľad je nevyhnutnosťou na každom type pracovného pohovoru, no ani to netreba preháňať. Výrazný make-up, veľa parfumov, obrovské šperky alebo extravagantné oblečenie môžu byť rovnako odpudzujúce ako nedbalosť.

Náš stisk ruky prezrádza náš aktuálny emocionálny stav: ak je mokrý, je to znak nervozity, ak je slabý, nie sme dostatočne silní. Dôležitý je aj očný kontakt a držanie tela.

5. Nikdy nemeškajte na pohovor!

Nemeškajte! Bude to vyzerať, že vám na danom mieste vôbec nezáleží. Bohužiaľ, nikto nie je dokonalý, a ak sa vám podarí meškať, tak je slušné aspoň telefonicky informovať druhú stranu. Nie je nič horšie, ako keď kandidát nepríde a ani nedá o sebe vedieť.

6. Nikdy nepríďte oveľa skôr, ako bolo dohodnuté!

Rovnako ako meškanie, aj prísť o 30 minút skôr nie je najlepší nápad.  

7. Nezabudnite meno človeka, s ktorým máte mať pohovor.

Myslím si, že k tejto časti nie je potrebný komentár. 😊

8. Pripravte si otázky, ktoré vás zaujímajú.

Pýtať sa! Pýtať sa! Pýtať sa! Je vždy dobré si pripraviť dopredu otázky. Je dôležité prejaviť záujem na pracovnom pohovore. Byť pasívny sa nikdy nevyplatí.

9. Veci, ktoré nepatria na pohovor, vynechajte!

– Témy nášho súkromného života – naša finančná situácia, výchova detí, či dokonca naše partnerské vzťahy nepatria na pohovor.

– Vodu, kávu alebo čaj by sme mali prijímať len vtedy, ak o sebe vieme, že v nervozite pohár nerozbijeme, neprehltneme alebo nedostaneme záchvat kašľa.

Čo je najpodstatnejšie, nevrhá dobré svetlo na kandidáta, keď si nevypne telefón alebo keď začne chatovať počas pohovoru.

Prajeme veľa šťastia!

Mgr. Bianka Tóthová

Pridajte Komentár

Solverwp- WordPress Theme and Plugin