Ako si vybrať správne povolanie?

Túto otázku si kladie mnoho ľudí. Výber povolania je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré kedy urobíte. Ovplyvní každý aspekt vášho života a kariéry – koľko peňazí zarobíte, koľko času strávite v práci, aký životný štýl budete viesť, či budete v práci spokojní. Ak sa rozhodnete nesprávne, môže vás to prenasledovať celé roky. Možno s tým budete musieť žiť do konca života.

Ako si teda vybrať správne povolanie?

Pri takomto dôležitom rozhodnutí vstupuje do hry niekoľko faktorov. Kľúčom k správnej voľbe je poznať sám seba a vedieť, čo od života chcete. Zvyčajne sa to robí tak, že si vytvoríte zoznam toho, čo vás najviac baví, v čom ste dobrí a čo neradi robíte. Potom hľadáme povolania, profesie, ktoré zodpovedajú našim silným stránkam, záujmom, skúsenostiam a vzdelaniu. Ak máte problém rozhodnúť sa, ktoré povolanie by mohlo byť pre vás najlepšie, tu je niekoľko otázok, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní:

Aké sú vaše záujmy? Radi pomáhate iným alebo riešite problémy? To všetko sú veci, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere povolania.

Aký typ osobnosti máte? Existuje mnoho rôznych typov osobností a nie všetky povolania vyhovujú každému typu človeka. Napríklad niekomu, kto je veľmi spoločenský, sa môže páčiť práca v obchode, zatiaľ čo niekto, kto je introvertnejší, pravdepodobne nebude inklinovať k práci učiteľa alebo právnika. Musíte zistiť, aký máte typ osobnosti, aby pre vás pracovné prostredie nebolo príliš stresujúce a naopak.

Čo chcem v živote robiť? V čom som dobrý? Premyslite si, čo vás motivuje a koľko času týždenne alebo mesačne by vám stačilo na vybrané povolanie.

Aký druh prostredia uprednostňujem? Páči sa mi práca v interiéri alebo v teréne? Uprednostňujem prácu osamote alebo s inými?

Čo by ma robilo šťastným?

Chcem pracovať s ľuďmi alebo s vecami? Ak ide o ľudí, premýšľajte o type povolania, ktoré zahŕňa prácu s inými ľuďmi v skupinách (napríklad predajcovia) alebo individuálne poradenstvo (napríklad lekári). Ak ide o veci, premýšľajte o povolaniach, ktoré si nevyžadujú pracovať v tíme.

Pri rozhodovaní o kariére premýšľajte o svojich silných a slabých stránkach, záujmoch a hodnotách. A nenechajte sa odradiť, ak neskôr zmeníte názor – to je úplne normálne!

Ak sa chcete rozhodnúť správne, je dôležité začať s úprimným hodnotením seba samého. Pozrite sa na to, čo vás motivuje a čo vám uberá energiu, ako aj na to, koľko stresu a zodpovednosti zvládnete.

Prajeme veľa šťastia!

Mgr. Bianka Tóthová, Online Marketing Specialist

Pridajte Komentár

Solverwp- WordPress Theme and Plugin