Prečo si pred pohovorom vyčistiť sociálne siete?

Zavolajú vám z vašej vysnívanej práce a vy sa tešíte, že vás pozvali na pohovor. Nasledujúcich niekoľko dní sa pripravujete na pohovor, ale potom vám to dôjde – čo vaše účty na sociálnych sieťach?

Personalisti a náboroví manažéri často používajú sociálne médiá, ako LinkedIn, Instagram a Facebook, na preverovanie kandidátov. Chcú zistiť, či uchádzači nezverejňujú nevhodný obsah, či nemajú pochybné kontakty alebo či sú úprimní v otázkach svojej kvalifikácie. Preto skôr, ako vstúpite do miestnosti s budúcim zamestnávateľom, odporúčame venovať trochu času upratovaniu svojej online prezentácie.

Vyčistite si profilové fotografie

Prvá vec, na ktorú sa zamestnávatelia pozerajú, keď si prezerajú vaše sociálne médiá, je vaša profilová fotografia. Ak je to fotografia, na ktorej pijete pivo, môžu predpokladať, že nie ste pripravení prijať danú pozíciu.

Netvrdíme, že zamestnávatelia by mali uchádzačov posudzovať podľa fotografií, ale ak ich táto fotografia prinúti dvakrát sa zamyslieť nad tým, či vás zamestnajú, možno by bolo najlepšie ju jednoducho odstrániť zo všetkých účtov.

Odstráňte všetky príspevky, ktoré by mohli prezradiť osobné informácie

Fotografie sú dôležitou súčasťou vašej prezentácie v sociálnych médiách. Rovnako ako pri profilovej fotografii, je v poriadku dať si počas voľného času drink alebo dva, ale ak je to jediný druh obsahu, ktorý zverejňujete, vyzerá to, že ste nezrelí. Kontroverzné fotografie na vás tiež nevrhajú to najlepšie svetlo. Ak sa uchádzate o prácu, nie je dobré mať každú druhú fotografiu polonahú, nebodaj pózovať so zbraňami v rukách alebo pridávať príliš veľa selfie za jeden deň (pokiaľ nie ste herec).

Zverejňovanie informácií o vašich politických názoroch alebo názoroch na aktuálne udalosti je v poriadku, ale nemalo by sa to preháňať. Ak na vyjadrenie svojich politických názorov používate svoj osobný profil na Facebooku, Instagrame alebo LinkedIne, dbajte na to, aby ste konverzáciu viedli slušne a s rešpektom. Ľuďom, ktorí s vami nesúhlasia, sa nebude páčiť, ak ich budete osobne napádať alebo im nadávať.

Nevhodný jazyk a slang vo všeobecnosti – Áno, vieme. Nevhodný jazyk a slang sú dôležitým aspektom modernej komunikácie. Avšak je lepšie tento spôsob komunikácie prenechať mladšej generácii.  

Rasistické alebo diskriminačné poznámky alebo obrázky – pevne veríme, že v 21. storočí k tomuto nikto nepotrebuje obšírnejší komentár 🙂

Majte na pamäti, že vaša prítomnosť na internete nemusí mať negatívny vplyv na váš život. Môže byť užitočným nástrojom, ak ju správne využívate. Nech sa na to pozeráte akokoľvek, sociálne médiá majú vplyv na vašu profesionálnu reputáciu. Pred zaslaním CV zvážte vyčistenie akéhokoľvek pochybného obsahu.

Prajeme vám veľa šťastia!

Mgr. Bianka Tóthová, Online Marketing Specialist

Pridajte Komentár

Solverwp- WordPress Theme and Plugin