Životopis lahodný oku…Ako napísať životopis?

Viete ako napísať životopis, ktorý záujme? Viete, čo všetko by mal životopis obsahovať? Ak nie, netreba sa báť, Edgar Baker je tu pre vás!

Poďme pekne od začiatku. Aj vám sa už stalo, že ste nevedeli, či je váš životopis správne napísaný? Študenti z Obchodnej akadémie to majú o to ľahšie, že je na to vyhradený predmet, ale čo zvyšok? V zmysle pomôcť naším verným čitateľom, sme sa rozhodli napísať krátky článok, ako napísať pútavý životopis, ktorý záujme.

 • Prvý dojem môžete urobiť iba raz!

Životopis je prvý dokument, ktorý uvidí potenciálny zamestnávateľ. Je to vaša vizitka a prvý kontakt so spoločnosťou, v ktorej sa nachádza váš dream job. Preto, povedzme si úprimne, musíte urobiť ten najlepší prvý dojem. Váš životopis by vás mal predstaviť, vaše vzdelanie, doterajšie skúsenosti a vaše zručnosti.

V súčasnosti je už toľko aplikácii a online nástrojov na vytváranie životopisu, že môžeme kľudne skonštatovať, že nebolo nikdy ľahšie napísať profesionálny životopis.

Žiadne romány! Životopis by mal byť stručný, vecný, pravdivý a zaujímavý. Je dokázané, že personalisti čítajú len prvú stranu životopisu.

 • Osobné údaje

Osobné údaje by sa mali uvádzať dostatočne viditeľne. Meno, adresa a kontakt sú 3 základné veci, na ktoré nesmiete zabudnúť. Veľakrát sa ľudia boja uviesť rok narodenia, čo môže byť na škodu. Keď hľadajú niekoho na seniorskú pozíciu, tak nikomu nebude vadiť, že nemáte 20 rokov.

Meno: Nepíšte skratky a ani prezývky! Uveďte celé meno s titulom a snažte sa ho napísať výrazne.

Kontakt: Uveďte telefónne číslo aj e-mail. E-mailové adresy ako cyklista26@gmail.com si treba nechať na spamy. Vytvorte si serióznu e-mailovú adresu, ktorá bude vašou vizitkou.

Fotografia: Veľa ľudí sa bojí nahrať fotografiu, ale personalista vás bude vnímať osobnejšie. Chceme zdôrazniť, že fotografia by mala byť vhodná k formálnemu dokumentu. Ak nemáte business fotku, tak je najlepšie navštíviť fotografa. Najdôležitejšie je aby fotka pôsobila profesionálne, a aby ste sa na seba skutočne podobali.

 • Vzdelanie

Začnite s najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania! Ak ste čerstvý absolvent bez skúseností, tak je dobré uvádzať projekty, kurzy, Erasmy a stáže.  

 • Pracovné skúsenosti

Pracovné skúsenosti zoraďte chronologicky od najaktuálnejšej. Stručne a jasne opíšte svoju pracovnú náplň. Ak ste v mladosti vystriedali brigády, nemusíte ich uvádzať. Ak na tom trváte, tak stačí uviesť „letné brigády“. Snažte sa zamerať na relevantné pracovné skúsenosti. Ak sa niekto hlási na pozíciu makléra, tak predaj zmrzliny v roku 2000 na Zlatých pieskoch netreba uvádzať.

 • Znalosti

Uveďte jazykové a počítačové znalosti. POZOR! Ak angličtina nie ja vašou silnou stránkou, tak napíšte úroveň A1. Pre personalistu je lepšie o tom vedieť ako to zistiť za pochodu. Ak nehovoríte po Česky, tak to tam nepíšte. To, že jazyky sú podobné ešte neznamená, že ním hovoríme. Čo sa týka počítačových znalostí, Microsoft Office by mal byť základom. Ak neovládate základné veci, tak je mnoho možností absolvovať online školenia.  

 • Vlastnosti

Áno, komunikatívnosť, schopnosť sa učiť nové veci, zodpovednosť, a tak ďalej…všetci poznáme tieto vlastnosti. Radšej by sme odporučili opísať v čom sa tieto vlastnosti prejavujú.

 • Záujmy

Veľakrát sa deje, že kandidát napíše záujmy s ktorými nemá nič spoločné len aby viac zaujal personalistu. Zamysleli ste sa už niekedy, ako by to vyzeralo, keby sa prezentujete v životopise ako milovník divadla a na pohovore by ste nevedeli uviesť názov ani jedného divadelného predstavenia?

 • Referencie

Referencie sú žiadanou súčasťou životopisu. Upozorňujeme, že ak ste sa nerozišli v najlepšom s bývalým zamestnávateľom, tak radšej jeho kontakt vynechajte.  

Záverečné tipy:

 • Dbajte na dizajn! Nie je jedno ako váš životopis pôsobí. Mal by byť hlavne elegantný.
 • Názov dokumentu by mal byť vaše meno + životopis.
 • Dokument uložte ako PDF súbor.
 • Nezabudnite minimálne dvakrát skontrolovať gramatiku.

Suma sumárum, napísať životopis nie je žiadny problém, ale napísať pútavý životopis, to je umenie! Prajeme veľa šťastia!

Mgr. Bianka Tóthová, Online Marketing Specialist

Pridajte Komentár

Solverwp- WordPress Theme and Plugin